Simplicity
7013
Lawn tractor · 1976–1977 · 13 hp
Simplicity7013
The Simplicity 7013 is a lawn tractor manufactured from 1976 to 1977. It features a Briggs & Stratton 302431 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 4 forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 302431 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 30.16 ci (494 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 3.25 in (83 mm) |
| Power Gross | 13 hp (9.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2 qts (1.9 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and reverse |
| Oil Capacity | 2.13 qts (2 L) |
| Available Options | 4-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 67 in (170 cm) |
|---|---|
| Width | 37.5 in (95 cm) |
| Height | 39.5 in (100 cm) |
| Wheelbase | 48.1 in (122 cm) |
| Ground Clearance | 8 in (20 cm) |
| Front Tread | 30 in (76 cm) |
| Rear Tread | 27 in (68 cm) |
Weight
| Weight | 814 lbs (369 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16-6.50x8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23-8.50x12 |
Fuel
| Capacity | 3 gal (11.4 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|