Simplicity
7014
Lawn tractor · 1978–1979 · 14 hp
Simplicity7014
The Simplicity 7014 is a lawn tractor manufactured from 1978 to 1979. It features a Briggs & Stratton 326437 engine, and manual steering.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 326437 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 32.4 ci (531 cc) |
| Bore | 3.56 in (90 mm) |
| Stroke | 3.25 in (83 mm) |
| Power Gross | 14 hp (10.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Gears | 4 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 4-speed |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Steering
| Type | manual |
|---|