Simplicity
7018
Farm tractor · 18 hp
Simplicity7018
The Simplicity 7018 is a farm tractor. It features a Kohler K361 engine. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler K361 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 35.89 ci (588 cc) |
| Bore | 3.75 in (95 mm) |
| Stroke | 3.25 in (83 mm) |
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Power Rated | 18 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2 qts (1.9 L) |
| Manufacturer | Kohler |
| Sparkplug Gap | 0.04 in (0.89 mm) |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Oil Capacity | 3 qts (2.8 L) |
| Oil Type | ATF F |
| Available Options | hydrostatic |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 67 in (170 cm) |
|---|---|
| Width | 37.5 in (95 cm) |
| Height | 39.5 in (100 cm) |
| Wheelbase | 48.1 in (122 cm) |
Weight
| Weight | 775 lbs (351 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.50-12 |
Fuel
| Capacity | 3 gal (11.4 L) |
|---|