Simplicity
7110
Lawn tractor · 1979–1980 · 10 hp
Simplicity7110
The Simplicity 7110 is a lawn tractor manufactured from 1979 to 1980. It features a Kohler K241 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Kohler K241 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 23.9 ci (391 cc) |
| Bore | 3.25 in (83 mm) |
| Stroke | 2.88 in (73 mm) |
| Power Rated | 10 hp (7.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 70 in (177 cm) |
|---|---|
| Width | 36.9 in (93 cm) |
| Height | 39.7 in (100 cm) |
| Wheelbase | 50.7 in (128 cm) |
| Front Tread | 30 in (76 cm) |
| Rear Tread | 27 in (68 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50x8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x8.50x12 |
Fuel
| Capacity | 3 gal (11.4 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
42" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|