Simplicity
7119
Lawn tractor · 1981–1986 · 19 hp
Simplicity7119
The Simplicity 7119 is a lawn tractor manufactured from 1981 to 1986. It features a Kohler KT-19 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler KT-19 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft horizontally-opposed |
| Displacement | 47 ci (770 cc) |
| Bore | 3.13 in (79 mm) |
| Stroke | 3.06 in (78 mm) |
| Power Gross | 19 hp (14.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 70 in (177 cm) |
|---|---|
| Width | 36.9 in (93 cm) |
| Height | 39.7 in (100 cm) |
| Wheelbase | 50.7 in (128 cm) |
| Front Tread | 30 in (76 cm) |
| Rear Tread | 27 in (68 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.50-12 |
Fuel
| Capacity | 3 gal (11.4 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|