Simplicity
725
Lawn tractor · 1961–1964 · 7 hp
Simplicity725
The Simplicity 725 is a lawn tractor manufactured from 1961 to 1964. It features a Briggs & Stratton 19 engine, and manual steering. The transmission is a shaft-driven gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 19 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 18.56 ci (304 cc) |
| Bore | 3 in (76 mm) |
| Stroke | 2.63 in (67 mm) |
| Power Gross | 7.25 hp (5.4 kW) |
| Air Cleaner | oiled foam |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | shaft-driven gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Width | 26 in (66 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 44 in (111 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.80x8 |
|---|---|
| Rear Ag | 6.00x12 |
Steering
| Type | manual |
|---|