Simplicity
7790H
Lawn tractor · 1984–1985 · 18 hp
Simplicity7790H
The Simplicity 7790H is a lawn tractor manufactured from 1984 to 1985. It features a Lombardini 10LD400-2 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Lombardini 10LD400-2 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 48.21 ci (790 cc) |
| Bore | 3.39 in (86 mm) |
| Stroke | 2.68 in (68 mm) |
| Power Rated | 18.5 hp (13.8 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Lombardini |
| Rated | 2,800 RPM |
| Oil Change Interval Hours | 300 |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Oil Capacity | 3 qts (2.8 L) |
| Available Options | hydrostatic |
Hitch
| Drawbar Hitch Type | sleeve hitch |
|---|
Dimensions
| Length | 70 in (177 cm) |
|---|---|
| Width | 38.9 in (98 cm) |
| Height | 39.7 in (100 cm) |
| Wheelbase | 48.1 in (122 cm) |
Weight
| Weight | 689 lbs (312 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16-6.50x8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23-10.50x12 |
Fuel
| Capacity | 3 gal (11.4 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|