Simplicity
9518
Farm tractor · 1981–1983 · 18 hp
Simplicity9518
The Simplicity 9518 is a farm tractor manufactured from 1981 to 1983. It features a Toyosha engine, and optional two-post steering. The transmission is a partially synchronized type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Toyosha |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 61.27 ci (1 L) |
| Bore | 2.87 in (73 mm) |
| Stroke | 3.15 in (80 mm) |
| Compression Ratio | 22.5 |
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Power Rated | 18 hp (13.4 kW) |
| Power PTO | 15 hp (11.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2.3 qts (2.2 L) |
| Coolant Capacity | 3.2 qts (3 L) |
| Manufacturer | Toyosha |
| Rated | 2,500 RPM |
| Oil Change Interval Hours | 50 |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Transmission Description | Three speeds (1-3) in three ranges (Creeper, Low, High). Gears are synchronized using the foot clutch. Tractor must be stopped, and clutch used, to shift ranges. |
| Oil Capacity | 18 qts (17 L) |
| Available Options | 9-speed partially synchronized |
Hydraulics
| System Capacity | 4.5 gal (17 L) |
|---|
Dimensions
| Length | 82.7 in (210 cm) |
|---|---|
| Width | 48.5 in (123 cm) |
| Height | 46.9 in (119 cm) |
| Wheelbase | 50.8 in (129 cm) |
| Front Tread | 33.9 in (86 cm) |
| Rear Tread | 32.9 in (83 cm) |
Weight
| Shipping | 1,448 lbs (656 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 29x12-15 |
|---|
Fuel
| Capacity | 3.7 gal (14 L) |
|---|
Steering
| Type | optional two-post |
|---|
Attachments
48" mid-mount mower deckFront-end loader
| Mower Deck | 48 in (121 cm) |
|---|