Simplicity
9523
Farm tractor · 1978–1983 · 23 hp
Simplicity9523
The Simplicity 9523 is a farm tractor manufactured from 1978 to 1983. It features a Toyosha S126 engine, and two-post optional steering. The transmission is a unsynchronized gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Toyosha S126 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 77.1 ci (1.3 L) |
| Bore | 3.62 in (92 mm) |
| Stroke | 3.74 in (95 mm) |
| Compression Ratio | 23 |
| Power Gross | 23 hp (17.2 kW) |
| Power Rated | 23 hp (17.2 kW) |
| Power PTO | 21 hp (15.7 kW) |
| Air Cleaner | dry element |
| Fuel System | Kiki NP-PE injection pump |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 5 qts (4.7 L) |
| Coolant Capacity | 5.3 qts (5 L) |
| Manufacturer | Toyosha |
| Rated | 2,500 RPM |
| Idle | 750-2750 RPM |
| Firing Order | 1-2 |
| Oil Change Interval Hours | 100 |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Transmission Description | Four gears, plus reverse, with high, low, and creeper ranges. |
| Clutch | 215mm dry disc |
| Oil Capacity | 22 qts (20.8 L) |
| Oil Type | Type 1685092 |
| Available Options | 8-speed unsynchronized gear, 12-speed unsynchronized gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Total Flow | 5.44 gpm (20.6 lpm) |
| System Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
Dimensions
| Length | 98.9 in (251 cm) |
|---|---|
| Width | 48 in (121 cm) |
| Height | 51.3 in (130 cm) |
| Wheelbase | 59.8 in (151 cm) |
| Front Tread | 37.4 in (94 cm) |
| Rear Tread | 37 in (93 cm) |
Weight
| Shipping | 1,825 lbs (827 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.00x12 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5x24, 11.2x24 |
Fuel
| Capacity | 7 gal (26.5 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post optional |
|---|
Attachments
60" Mower deck
| Mower Deck | 60 in (152 cm) |
|---|