Simplicity
9528
Farm tractor · 1978–1983 · 28 hp
Simplicity9528
The Simplicity 9528 is a farm tractor manufactured from 1978 to 1983. It features a Toyosha S148 engine, and optional two-post steering. The transmission is a unsynchronized gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Toyosha S148 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 90.1 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.82 in (97 mm) |
| Stroke | 3.94 in (100 mm) |
| Compression Ratio | 23 |
| Power Gross | 28 hp (20.9 kW) |
| Power Rated | 28 hp (20.9 kW) |
| Power PTO | 26 hp (19.4 kW) |
| Air Cleaner | dry element |
| Fuel System | Kiki PES-2K injection pump |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 5 qts (4.7 L) |
| Coolant Capacity | 5.3 qts (5 L) |
| Manufacturer | Toyosha |
| Rated | 2,500 RPM |
| Idle | 750-2750 RPM |
| Firing Order | 1-2 |
| Oil Change Interval Hours | 100 |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Clutch | 215mm dry disc |
| Oil Capacity | 26.8 qts (25.4 L) |
| Available Options | 8-speed unsynchronized gear, 12-speed unsynchronized gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Total Flow | 5.44 gpm (20.6 lpm) |
| System Capacity | 6.7 gal (25.4 L) |
Dimensions
| Length | 100.4 in (255 cm) |
|---|---|
| Width | 53.5 in (135 cm) |
| Height | 53.7 in (136 cm) |
| Wheelbase | 61.8 in (156 cm) |
| Front Tread | 40.9 in (103 cm) |
| Rear Tread | 40.9 in (103 cm) |
Weight
| Shipping | 2,100 lbs (952 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00x15 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4x24 |
Fuel
| Capacity | 7 gal (26.5 L) |
|---|
Steering
| Type | optional two-post |
|---|
Attachments
60" Mower deck
| Mower Deck | 60 in (152 cm) |
|---|