Simplicity
Axion 18.5/33
Lawn tractor · 2010–2013 · 18 hp
SimplicityAxion 18.5/33
The Simplicity Axion 18.5/33 is a lawn tractor manufactured from 2010 to 2013. It features a 18 hp engine. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Cylinders | 1 |
|---|---|
| Power Rated | 18.5 hp (13.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear EZT |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 230 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 61 in (154 cm) |
|---|---|
| Height | 45 in (114 cm) |
| Wheelbase | 45 in (114 cm) |
Weight
| Weight | 500 lbs (226 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11x4-4 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x8.50 |
Fuel
| Capacity | 3 gal (11.4 L) |
|---|
Attachments
33" Mower deck
| Mower Deck | 33 in (83 cm) |
|---|