Simplicity
Axion 20/42
Lawn tractor · 2007–2009 · 20 hp
SimplicityAxion 20/42
The Simplicity Axion 20/42 is a lawn tractor manufactured from 2007 to 2009. It features a Briggs & Stratton 33M6 engine. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 33M6 |
|---|---|
| Cylinders | 1 |
| Power Rated | 20 hp (14.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear EZT |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 230 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 61 in (154 cm) |
|---|---|
| Width | 44 in (111 cm) |
| Height | 45 in (114 cm) |
Weight
| Weight | 500 lbs (226 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11x4-4 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x8.50 |
Fuel
| Capacity | 3 gal (11.4 L) |
|---|
Attachments
42" Mower deck
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|