Simplicity
Baron 18H
Lawn tractor · 2000–2002 · 18 hp
SimplicityBaron 18H
The Simplicity Baron 18H is a lawn tractor manufactured from 2000 to 2002. It features a Briggs & Stratton 405777 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 405777 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 40 ci (655 cc) |
| Bore | 2.97 in (75 mm) |
| Stroke | 2.89 in (73 mm) |
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Rated | 3,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K-51 |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 97 in (246 cm) |
|---|---|
| Width | 36 in (91 cm) |
| Height | 43 in (109 cm) |
| Wheelbase | 51 in (129 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.0-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x8.5-8 |
Fuel
| Capacity | 3.5 gal (13.2 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
40" Mower deck
| Mower Deck | 40 in (101 cm) |
|---|