Simplicity
Broadmoor 15G
Lawn tractor · 1994–1995 · 15 hp
SimplicityBroadmoor 15G
The Simplicity Broadmoor 15G is a lawn tractor manufactured from 1994 to 1995. It features a Briggs & Stratton 28Q777 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 28Q777 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 28.4 ci (465 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 3.06 in (78 mm) |
| Power Gross | 15 hp (11.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless |
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 67 in (170 cm) |
|---|---|
| Width | 35 in (88 cm) |
| Height | 40 in (101 cm) |
| Wheelbase | 48 in (121 cm) |
Weight
| Weight | 540 lbs (244 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x8.00-8 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
44" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 44 in (111 cm) |
|---|