Simplicity
Broadmoor 16HV
Lawn tractor · 2003–2004 · 16 hp
SimplicityBroadmoor 16HV
The Simplicity Broadmoor 16HV is a lawn tractor manufactured from 2003 to 2004. It features a Briggs & Stratton Vanguard engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton Vanguard |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 29.3 ci (480 cc) |
| Bore | 2.68 in (68 mm) |
| Stroke | 2.6 in (66 mm) |
| Power Gross | 16 hp (11.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K57 |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 70 in (177 cm) |
|---|---|
| Width | 37 in (93 cm) |
| Height | 43 in (109 cm) |
| Wheelbase | 52 in (132 cm) |
Weight
| Weight | 690 lbs (312 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.0-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x10-10 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|