Simplicity
Broadmoor 17H
Lawn tractor · 2000–2001 · 17 hp
SimplicityBroadmoor 17H
The Simplicity Broadmoor 17H is a lawn tractor manufactured from 2000 to 2001. It features a Vanguard 312707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Vanguard 312707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 30.6 ci (501 cc) |
| Bore | 3.57 in (91 mm) |
| Stroke | 3.06 in (78 mm) |
| Power Gross | 17 hp (12.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Vanguard |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K61 |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 68.5 in (173 cm) |
|---|---|
| Width | 34.5 in (87 cm) |
| Height | 39 in (99 cm) |
| Wheelbase | 49 in (124 cm) |
Weight
| Weight | 560 lbs (254 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.0-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x10-8 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
44" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 44 in (111 cm) |
|---|