Simplicity
Broadmoor 18/44
Lawn tractor · 2005–2006 · 18 hp
SimplicityBroadmoor 18/44
The Simplicity Broadmoor 18/44 is a lawn tractor manufactured from 2005 to 2006. It features a Kohler Command engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler Command |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Power Rated | 18 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K57 |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Front Type | independent |
|---|
Dimensions
| Width | 37 in (93 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 580 lbs (263 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.0-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 22x10.0-10 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
44" Mower deck
| Mower Deck | 44 in (111 cm) |
|---|