Simplicity
Broadmoor 20/52
Lawn tractor · 2010–2012 · 20 hp
SimplicityBroadmoor 20/52
The Simplicity Broadmoor 20/52 is a lawn tractor manufactured from 2010 to 2012. It features a Vanguard 358777 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Vanguard 358777 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 34.7 ci (568 cc) |
| Bore | 2.83 in (72 mm) |
| Stroke | 2.76 in (70 mm) |
| Power Gross | 20 hp (14.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Vanguard |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K57 |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 71 in (180 cm) |
|---|---|
| Height | 43 in (109 cm) |
| Wheelbase | 53 in (134 cm) |
Weight
| Weight | 610 lbs (276 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.0-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 22x10.0-10 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
52" Mower deck
| Mower Deck | 52 in (132 cm) |
|---|