Simplicity
Broadmoor 22/44
Lawn tractor · 2010–2023 · 22 hp
SimplicityBroadmoor 22/44
The Simplicity Broadmoor 22/44 is a lawn tractor manufactured from 2010 to 2023. It features a Briggs & Stratton Professional engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton Professional |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 44.18 ci (724 cc) |
| Bore | 3.12 in (79 mm) |
| Stroke | 2.89 in (73 mm) |
| Power Gross | 22 hp (16.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K57 |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 230 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 75 in (190 cm) |
|---|---|
| Width | 56 in (142 cm) |
| Height | 43 in (109 cm) |
Weight
| Weight | 570 lbs (258 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6 |
|---|---|
| Rear Ag | 22x9.5 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Cab
| Cab | soft-side weather cab optional |
|---|
Attachments
44" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 44 in (111 cm) |
|---|