Simplicity
Broadmoor 25/52
Lawn tractor · 2014–2024 · 25 hp
SimplicityBroadmoor 25/52
The Simplicity Broadmoor 25/52 is a lawn tractor manufactured from 2014 to 2024. It features a Briggs & Stratton Professional engine, and manual steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton Professional |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 44.18 ci (724 cc) |
| Bore | 3.12 in (79 mm) |
| Stroke | 2.89 in (73 mm) |
| Power Gross | 25 hp (18.6 kW) |
| Power Rated | 25 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K62 |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Front Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 230 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 75 in (190 cm) |
|---|---|
| Width | 62 in (157 cm) |
| Height | 47 in (119 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.5 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.5 |
Fuel
| Capacity | 3.6 gal (13.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Cab
| Cab | optional soft-side weather cab |
|---|
Attachments
52" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 52 in (132 cm) |
|---|