Simplicity
Broadmoor 27/50
Lawn tractor · 27 hp
SimplicityBroadmoor 27/50
The Simplicity Broadmoor 27/50 is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton Professional engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton Professional |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | vertical-shaft V-Twin |
| Power Gross | 27 hp (20.1 kW) |
| Power Rated | 27 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K62 |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Front Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 230 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 70 in (177 cm) |
|---|---|
| Width | 62 in (157 cm) |
| Height | 43 in (109 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 15.00x6-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 22x9.5-12 |
Fuel
| Capacity | 3.6 gal (13.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
50" Mower deck
| Mower Deck | 50 in (127 cm) |
|---|