Simplicity
Broadmoor 5008
Lawn tractor · 1974–1976 · 8 hp
SimplicityBroadmoor 5008
The Simplicity Broadmoor 5008 is a lawn tractor manufactured from 1974 to 1976. It features a 8 hp engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Fuel Type | gasoline |
|---|---|
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 19.44 ci (318 cc) |
| Bore | 3 in (76 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Power Gross | 8 hp (6 kW) |
| Air Cleaner | foam element |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 1.1 qts (1 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Rated | 3,600 RPM |
| Idle | 1400-3600 RPM |
| Oil Change Interval Hours | 25 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Oil Capacity | 1 qts (0.9 L) |
| Available Options | 3-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 59 in (149 cm) |
|---|---|
| Width | 31.5 in (80 cm) |
| Height | 33.6 in (85 cm) |
| Wheelbase | 42.65 in (108 cm) |
Weight
| Weight | 336 lbs |
|---|---|
| Shipping | 336 lbs (152 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.30/4.50-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x9.50-8 |
Fuel
| Capacity | 0.88 gal (3.3 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
36" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 36 in (91 cm) |
|---|