Simplicity
Broadmoor 5010
Lawn tractor · 1974–1976 · 10 hp
SimplicityBroadmoor 5010
The Simplicity Broadmoor 5010 is a lawn tractor manufactured from 1974 to 1976. It features a Briggs & Stratton 251707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 251707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 24.36 ci (399 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.63 in (67 mm) |
| Power Gross | 10 hp (7.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Oil Capacity | 1 qts (0.9 L) |
| Oil Type | SAE 90 |
| Available Options | 3-speed gear |
PTO
| Front Type | independent |
|---|---|
| Clutch | mechanical |
Dimensions
| Length | 60 in (152 cm) |
|---|---|
| Width | 31 in (78 cm) |
| Height | 35.25 in (89 cm) |
| Wheelbase | 41.5 in (105 cm) |
Weight
| Weight | 400 lbs (181 kg) |
|---|---|
| Shipping | 400 lbs (181 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.30/4.50-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x9.50-8 |
Fuel
| Capacity | 0.88 gal (3.3 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|