Simplicity
Broadmoor 6HP
Lawn tractor · 1964–1966 · 6 hp
SimplicityBroadmoor 6HP
The Simplicity Broadmoor 6HP is a lawn tractor manufactured from 1964 to 1966. It features a Briggs & Stratton 146702 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 146702 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 14.11 ci (231 cc) |
| Bore | 2.75 in (70 mm) |
| Stroke | 2.38 in (60 mm) |
| Power Gross | 6 hp (4.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | manual recoil |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
PTO
| Front Type | independent |
|---|---|
| Clutch | mechanical |
Dimensions
| Length | 57 in (144 cm) |
|---|---|
| Width | 29.25 in (74 cm) |
| Height | 33.5 in (85 cm) |
| Wheelbase | 41.5 in (105 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.10x6, 5.30x6 |
|---|---|
| Rear Ag | 5.70x8, 9.50x8 |
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
32" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 32 in (81 cm) |
|---|