Simplicity
Broadmoor 707
Lawn tractor · 7 hp
SimplicityBroadmoor 707
The Simplicity Broadmoor 707 is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton 170702 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 170702 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 16.79 ci (275 cc) |
| Bore | 3 in (76 mm) |
| Stroke | 2.38 in (60 mm) |
| Power Gross | 7 hp (5.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | manual recoil |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
PTO
| Front Type | independent |
|---|---|
| Clutch | mechanical |
Dimensions
| Length | 57 in (144 cm) |
|---|---|
| Width | 29.5 in (74 cm) |
| Height | 33.5 in (85 cm) |
| Wheelbase | 41.5 in (105 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.10x6, 5.30x6 |
|---|---|
| Rear Ag | 5.70x8, 9.50x8 |
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
32" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 32 in (81 cm) |
|---|