Simplicity
Broadmoor 728
Lawn tractor · 1970–1972 · 8 hp
SimplicityBroadmoor 728
The Simplicity Broadmoor 728 is a lawn tractor manufactured from 1970 to 1972. It features a Briggs & Stratton 191701 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 191701 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 19.44 ci (318 cc) |
| Bore | 3 in (76 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Power Gross | 8 hp (6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.13 qts (1.1 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Oil Capacity | 1 qts (0.9 L) |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Ah | 32 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 58.25 in (147 cm) |
|---|---|
| Width | 29.5 in (74 cm) |
| Height | 33.6 in (85 cm) |
| Wheelbase | 41.5 in (105 cm) |
Weight
| Weight | 336 lbs (152 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.30x6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x9.50-8 |
Fuel
| Capacity | 1 gal (3.8 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
36" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 36 in (91 cm) |
|---|