Simplicity
CFC 16
Lawn tractor · 1990–1994 · 16 hp
SimplicityCFC 16
The Simplicity CFC 16 is a lawn tractor manufactured from 1990 to 1994. It features a Vanguard engine, and power steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Vanguard |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft V-Twin |
| Displacement | 29.3 ci (480 cc) |
| Bore | 2.68 in (68 mm) |
| Stroke | 2.6 in (66 mm) |
| Power Gross | 16 hp (11.9 kW) |
| Air Cleaner | paper element with foam pre-cleaner |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.75 qts (1.7 L) |
| Manufacturer | Vanguard |
| Oil Change Interval Hours | 50 |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Eaton 700 |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Front Type | independent |
|---|---|
| Clutch | mechanical idler pulley |
Dimensions
| Length | 72 in (182 cm) |
|---|---|
| Width | 49 in (124 cm) |
| Height | 41 in (104 cm) |
Weight
| Weight | 640 lbs (290 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18x9.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 13x5.00-6 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|