Simplicity
Champion 20/44
Lawn tractor · 2006–2007 · 20 hp
SimplicityChampion 20/44
The Simplicity Champion 20/44 is a lawn tractor manufactured from 2006 to 2007. It features a Kohler Courage engine. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler Courage |
|---|---|
| Cylinders | 1 |
| Power Rated | 20 hp (14.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 340 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 78 in (198 cm) |
|---|---|
| Height | 42 in (106 cm) |
| Wheelbase | 41 in (104 cm) |
Weight
| Weight | 712 lbs (322 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11x4-5 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x8-10 |
Fuel
| Capacity | 6.5 gal (24.6 L) |
|---|
Attachments
44" Mower deck
| Mower Deck | 44 in (111 cm) |
|---|