Simplicity
Champion 20/50
Lawn tractor · 2006–2009 · 20 hp
SimplicityChampion 20/50
The Simplicity Champion 20/50 is a lawn tractor manufactured from 2006 to 2009. It features a Briggs & Stratton Vanguard engine. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton Vanguard |
|---|---|
| Cylinders | 2 |
| Displacement | 44.18 ci (724 cc) |
| Bore | 3.12 in (79 mm) |
| Stroke | 2.89 in (73 mm) |
| Power Rated | 20 hp (14.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 340 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 78 in (198 cm) |
|---|---|
| Height | 42 in (106 cm) |
| Wheelbase | 41 in (104 cm) |
Weight
| Weight | 723 lbs (327 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11x4-5 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x8-10 |
Fuel
| Capacity | 6.5 gal (24.6 L) |
|---|
Attachments
50" Mower deck
| Mower Deck | 50 in (127 cm) |
|---|