Simplicity
Champion 26/52
Lawn tractor · 2010–2012 · 26 hp
SimplicityChampion 26/52
The Simplicity Champion 26/52 is a lawn tractor manufactured from 2010 to 2012. It features a 26 hp engine. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Cylinders | 2 |
|---|---|
| Power Rated | 26 hp (19.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 340 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 78 in (198 cm) |
|---|---|
| Height | 62 in (157 cm) |
| Wheelbase | 49 in (124 cm) |
Weight
| Weight | 723 lbs (327 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11x4-5 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x8-10 |
Fuel
| Capacity | 5 gal (18.9 L) |
|---|
Attachments
52" Mower deck
| Mower Deck | 52 in (132 cm) |
|---|