Simplicity
Champion XT 25/48
Lawn tractor · 2014–2024 · 25 hp
SimplicityChampion XT 25/48
The Simplicity Champion XT 25/48 is a lawn tractor manufactured from 2014 to 2024. It features a Briggs & Stratton 44T977 engine, and two-post steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 44T977 |
|---|---|
| Cylinders | 2 |
| Cooling | vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 44.18 ci (724 cc) |
| Bore | 3.12 in (79 mm) |
| Stroke | 2.89 in (73 mm) |
| Power Rated | 25 hp (18.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear ZT-3400 |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 350 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 78 in (198 cm) |
|---|---|
| Height | 64.5 in (163 cm) |
Weight
| Weight | 920 lbs (417 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11x4 |
|---|---|
| Rear Ag | 22x11 |
Fuel
| Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Attachments
48" Mower deck
| Mower Deck | 48 in (121 cm) |
|---|