Simplicity
Citation 21/48
Lawn tractor · 2006–2009 · 21 hp
SimplicityCitation 21/48
The Simplicity Citation 21/48 is a lawn tractor manufactured from 2006 to 2009. It features a Vanguard engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Vanguard |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 38.26 ci (627 cc) |
| Bore | 2.97 in (75 mm) |
| Stroke | 2.76 in (70 mm) |
| Power Gross | 21 hp (15.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Vanguard |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear 10A/12P |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 340 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 79.5 in (201 cm) |
|---|---|
| Height Rops | 70 in (177 cm) |
| Wheelbase | 48 in (121 cm) |
Weight
| Weight | 970 lbs (439 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x5 |
|---|---|
| Rear Ag | 22x11 |
Fuel
| Capacity | 6.5 gal (24.6 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
48" Mower deck
| Mower Deck | 48 in (121 cm) |
|---|