Simplicity
Citation 26/52
Lawn tractor · 26 hp
SimplicityCitation 26/52
The Simplicity Citation 26/52 is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton 44P977 engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 44P977 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 44.2 ci (724 cc) |
| Power Gross | 26 hp (19.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 340 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 79.5 in (201 cm) |
|---|---|
| Height Rops | 70 in (177 cm) |
| Wheelbase | 48 in (121 cm) |
Weight
| Weight | 1,063 lbs (482 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x5 |
|---|---|
| Rear Ag | 22x11 |
Fuel
| Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
52" Mower deck
| Mower Deck | 52 in (132 cm) |
|---|