Simplicity
Citation XT 27/52
Lawn tractor · 2014–2024 · 27 hp
SimplicityCitation XT 27/52
The Simplicity Citation XT 27/52 is a lawn tractor manufactured from 2014 to 2024. It features a Briggs & Stratton 49T877 engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 49T877 |
|---|---|
| Cylinders | 2 |
| Cooling | vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 49.43 ci (810 cc) |
| Bore | 3.3 in (84 mm) |
| Stroke | 2.9 in (74 mm) |
| Power Rated | 27 hp (20.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear ZT-3400 |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 350 |
| Charging Amps | 16 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 81 in (205 cm) |
|---|---|
| Height Rops | 68 in (172 cm) |
Weight
| Weight | 1,076 lbs (488 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x5-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 22x11-10 |
Fuel
| Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
52" mid-mount mower deck
| Mower Deck | 52 in (132 cm) |
|---|