Simplicity
Citation XT 28/52
Lawn tractor · 28 hp
SimplicityCitation XT 28/52
The Simplicity Citation XT 28/52 is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton |
|---|---|
| Cylinders | 2 |
| Power Rated | 28 hp (20.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear ZT-3400 |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 340 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 79 in (200 cm) |
|---|---|
| Height Rops | 70 in (177 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x5 |
|---|---|
| Rear Ag | 22x11 |
Fuel
| Capacity | 6.5 gal (24.6 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
52" Mower deck
| Mower Deck | 52 in (132 cm) |
|---|