Simplicity
Cobalt 26/61
Lawn tractor · 2012–2025 · 26 hp
SimplicityCobalt 26/61
The Simplicity Cobalt 26/61 is a lawn tractor manufactured from 2012 to 2025. It features a Kawasaki FX801 engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kawasaki FX801 |
|---|---|
| Cylinders | 2 |
| Displacement | 52 ci (852 cc) |
| Bore | 3.33 in (85 mm) |
| Stroke | 2.99 in (76 mm) |
| Power Rated | 26 hp (19.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kawasaki |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear PG-3/HGM-12 |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 340 |
| Charging Amps | 15 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 83 in (210 cm) |
|---|---|
| Height Rops | 70 in (177 cm) |
| Wheelbase | 55 in (139 cm) |
Weight
| Weight | 1,210 lbs (548 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x5.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 22x11.00-10 |
Fuel
| Capacity | 11 gal (41.6 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
61" Mower deck
| Mower Deck | 61 in (154 cm) |
|---|