Simplicity
Cobalt 27/61
Lawn tractor · 2006–2009 · 27 hp
SimplicityCobalt 27/61
The Simplicity Cobalt 27/61 is a lawn tractor manufactured from 2006 to 2009. It features a Kohler CV740S engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler CV740S |
|---|---|
| Cylinders | 2 |
| Cooling | vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 44.24 ci (725 cc) |
| Bore | 3.27 in (83 mm) |
| Stroke | 2.6 in (66 mm) |
| Power Rated | 27 hp (20.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear PG-3/HGM-12 |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 340 |
| Charging Amps | 16 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 81 in (205 cm) |
|---|---|
| Height Rops | 70 in (177 cm) |
| Wheelbase | 55 in (139 cm) |
Weight
| Weight | 1,170 lbs (530 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x5.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 22x11.00-10 |
Fuel
| Capacity | 10 gal (37.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
61" Mower deck
| Mower Deck | 61 in (154 cm) |
|---|