Simplicity
Cobalt 28/61
Lawn tractor · 28 hp
SimplicityCobalt 28/61
The Simplicity Cobalt 28/61 is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton 49E877 engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 49E877 |
|---|---|
| Cylinders | 2 |
| Cooling | vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 49.42 ci (809 cc) |
| Bore | 3.3 in (84 mm) |
| Stroke | 2.89 in (73 mm) |
| Power Rated | 28 hp (20.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear ZT-4400 |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 350 |
| Charging Amps | 20 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 82.5 in (209 cm) |
|---|---|
| Height Rops | 72 in (182 cm) |
| Wheelbase | 55 in (139 cm) |
Weight
| Weight | 1,295 lbs (587 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x6.5-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 24x12-12 |
Fuel
| Capacity | 11 gal (41.6 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
61" Mower deck
| Mower Deck | 61 in (154 cm) |
|---|