Simplicity
Colt ZT2148
Lawn tractor · 2001–2003 · 21 hp
SimplicityColt ZT2148
The Simplicity Colt ZT2148 is a lawn tractor manufactured from 2001 to 2003. It features a Briggs & Stratton Vanguard engine. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton Vanguard |
|---|---|
| Cylinders | 2 |
| Power Rated | 21 hp (15.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Weight
| Weight | 950 lbs (430 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x5 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x9.5 |
Fuel
| Capacity | 9 gal (34.1 L) |
|---|
Attachments
48" Mower deck
| Mower Deck | 48 in (121 cm) |
|---|