Simplicity
Colt ZT2352
Lawn tractor · 2001–2003 · 23 hp
SimplicityColt ZT2352
The Simplicity Colt ZT2352 is a lawn tractor manufactured from 2001 to 2003. It features a Kohler Command engine, and mechanical, power available from 1956 steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler Command |
|---|---|
| Cylinders | 2 |
| Power Rated | 23 hp (17.2 kW) |
| Power Drawbar | 39.5 hp (29.5 kW) |
| Power Belt | 44.13 hp (32.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | 4-speed sliding gear |
Hydraulics
| System Capacity | 1.5 gal (5.7 L) |
|---|
PTO
| Rear Type | live |
|---|---|
| Clutch | 254mm dry disc |
Electrical
| Battery Volts | 6 |
|---|---|
| Battery Ah | 115 |
| Ground | positive |
Hitch
| Rear Type | Snap-Coupler |
|---|
Dimensions
| Wheelbase | 88 in (223 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 970 lbs (439 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x5 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x9.5 |
Fuel
| Capacity | 15 gal (56.8 L) |
|---|
Steering
| Type | mechanical, power available from 1956 |
|---|
Cab
| Cab | open operator station, optional Allis-Chalmers Half Cab with windshield and vinyl sides |
|---|
Attachments
52" Mower deck
| Mower Deck | 52 in (132 cm) |
|---|