Simplicity
Conquest 18H
Lawn tractor · 2002–2004 · 18 hp
SimplicityConquest 18H
The Simplicity Conquest 18H is a lawn tractor manufactured from 2002 to 2004. It features a Briggs & Stratton Vanguard engine, and manual steering. It uses a hydrostatic transmission.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton Vanguard |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 34.75 ci (569 cc) |
| Bore | 2.83 in (72 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.75 qts (1.7 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | sleeve hitch optional |
|---|
Dimensions
| Length | 75 in (190 cm) |
|---|---|
| Width | 39 in (99 cm) |
| Height | 47 in (119 cm) |
| Wheelbase | 53 in (134 cm) |
Weight
| Weight | 586 lbs (265 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.5-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.5-12 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|