Simplicity
Conquest 23/46
Lawn tractor · 2010–2012 · 23 hp
SimplicityConquest 23/46
The Simplicity Conquest 23/46 is a lawn tractor manufactured from 2010 to 2012. It features a Kohler Courage engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler Courage |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled |
| Power Gross | 23 hp (17.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K66 |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Front Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 71 in (180 cm) |
|---|---|
| Width | 56 in (142 cm) |
| Height | 47 in (119 cm) |
| Wheelbase | 53 in (134 cm) |
Weight
| Weight | 670 lbs (303 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.5-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.5-12 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
46" Mower deck
| Mower Deck | 46 in (116 cm) |
|---|