Simplicity
Conquest 23/54
Lawn tractor · 2006–2009 · 23 hp
SimplicityConquest 23/54
The Simplicity Conquest 23/54 is a lawn tractor manufactured from 2006 to 2009. It features a Vanguard 386777 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Vanguard 386777 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 38.2 ci (626 cc) |
| Bore | 2.97 in (75 mm) |
| Stroke | 2.76 in (70 mm) |
| Power Gross | 23 hp (17.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Vanguard |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K66 |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 340 |
| Charging Amps | 16 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 75 in (190 cm) |
|---|---|
| Width | 39 in (99 cm) |
| Height | 47 in (119 cm) |
| Wheelbase | 53 in (134 cm) |
Weight
| Weight | 711 lbs (322 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.5-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.5-12 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
54" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 54 in (137 cm) |
|---|