Simplicity
Contender 25/61
Lawn tractor · 25 hp
SimplicityContender 25/61
The Simplicity Contender 25/61 is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton 44T977 engine, and two-post fixed steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 44T977 |
|---|---|
| Cylinders | 2 |
| Cooling | vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 44.18 ci (724 cc) |
| Bore | 3.12 in (79 mm) |
| Stroke | 2.89 in (73 mm) |
| Power Rated | 25 hp (18.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear ZT-3200 |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 340 |
| Charging Amps | 16 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 80 in (203 cm) |
|---|---|
| Height Rops | 68 in (172 cm) |
Weight
| Weight | 1,080 lbs (489 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x5-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 22x11-10 |
Fuel
| Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|
Attachments
61" Mower deck
| Mower Deck | 61 in (154 cm) |
|---|