Simplicity
Coronet 11G
Lawn tractor · 1997–2003 · 10 hp
SimplicityCoronet 11G
The Simplicity Coronet 11G is a lawn tractor manufactured from 1997 to 2003. It features a Briggs & Stratton 28B707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 28B707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 28.4 ci (465 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 3.06 in (78 mm) |
| Power Gross | 10.5 hp (7.8 kW) |
| Power Rated | 10.5 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Rated | 3,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |
PTO
| Front Type | electric |
|---|
Dimensions
| Length | 61 in (154 cm) |
|---|---|
| Width | 33 in (83 cm) |
| Height | 41 in (104 cm) |
| Wheelbase | 43 in (109 cm) |
Weight
| Weight | 387 lbs (175 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x5.0-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 16x6.5-8 |
Fuel
| Capacity | 2 gal (7.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
30" Mower deck
| Mower Deck | 30 in (76 cm) |
|---|