Simplicity
Coronet 14H
Lawn tractor · 1998–2001 · 14 hp
SimplicityCoronet 14H
The Simplicity Coronet 14H is a lawn tractor manufactured from 1998 to 2001. It features a Kohler CV14S engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler CV14S |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 24.3 ci (398 cc) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 2.64 in (67 mm) |
| Power Gross | 14 hp (10.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro Gear |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Front Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 61 in (154 cm) |
|---|---|
| Width | 33 in (83 cm) |
| Height | 41 in (104 cm) |
| Wheelbase | 43 in (109 cm) |
Weight
| Weight | 415 lbs (188 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x5.0-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 16x6.5-8 |
Fuel
| Capacity | 2 gal (7.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
34" Mower deck
| Mower Deck | 34 in (86 cm) |
|---|