Simplicity
Coronet 9G
Lawn tractor · 1993–1996 · 8 hp
SimplicityCoronet 9G
The Simplicity Coronet 9G is a lawn tractor manufactured from 1993 to 1996. It features a Briggs & Stratton 196707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 196707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 19.44 ci (318 cc) |
| Bore | 3 in (76 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Power Gross | 8.5 hp (6.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.5 qts (1.4 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 61 in (154 cm) |
|---|---|
| Width | 33 in (83 cm) |
| Height | 41 in (104 cm) |
| Wheelbase | 43 in (109 cm) |
Weight
| Weight | 387 lbs (175 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x5.0-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 16x6.5-8 |
Fuel
| Capacity | 2 gal (7.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
30" Mower deck
| Mower Deck | 30 in (76 cm) |
|---|