Simplicity
Courier 25/52
Lawn tractor · 25 hp
SimplicityCourier 25/52
The Simplicity Courier 25/52 is a lawn tractor. It features a 25 hp engine. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Cylinders | 2 |
|---|---|
| Cooling | vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 44.18 ci (724 cc) |
| Bore | 3.12 in (79 mm) |
| Stroke | 2.89 in (73 mm) |
| Power Rated | 25 hp (18.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear ZT-2800 |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 230 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 72 in (182 cm) |
|---|---|
| Height | 43 in (109 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 11x4.00-5 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x10-10 |
Fuel
| Capacity | 3 gal (11.4 L) |
|---|
Attachments
52" Mower deck
| Mower Deck | 52 in (132 cm) |
|---|