Simplicity
Express 17H
Lawn tractor · 1999–2003 · 17 hp
SimplicityExpress 17H
The Simplicity Express 17H is a lawn tractor manufactured from 1999 to 2003. It features a Briggs & Stratton Intek engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton Intek |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 30.6 ci (501 cc) |
| Bore | 3.57 in (91 mm) |
| Stroke | 3.06 in (78 mm) |
| Power Gross | 17 hp (12.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.75 qts (1.7 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K51 |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Oil Capacity | 2.5 qts (2.4 L) |
| Oil Type | SAE 10W-30 SG/CD |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 68 in (172 cm) |
|---|---|
| Width | 36 in (91 cm) |
| Height | 41 in (104 cm) |
Weight
| Weight | 455 lbs (206 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.0-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x8.0-8 |
Fuel
| Capacity | 2 gal (7.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
44" mid-mount mower deckBlade
| Mower Deck | 44 in (111 cm) |
|---|