Simplicity
FC 16
Lawn tractor · 1995–1997 · 16 hp
SimplicityFC 16
The Simplicity FC 16 is a lawn tractor manufactured from 1995 to 1997. It features a Vanguard 303777 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Vanguard 303777 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 29.3 ci (480 cc) |
| Bore | 2.68 in (68 mm) |
| Stroke | 2.6 in (66 mm) |
| Power Gross | 16 hp (11.9 kW) |
| Air Cleaner | paper element with foam pre-cleaner |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.75 qts (1.7 L) |
| Manufacturer | Vanguard |
| Oil Change Interval Hours | 25 |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Front Type | independent |
|---|---|
| Clutch | electric |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 200 |
| Charging Amps | 16 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 64.25 in (163 cm) |
|---|---|
| Width | 38 in (96 cm) |
| Height | 40.5 in (102 cm) |
| Wheelbase | 40 in (101 cm) |
Weight
| Weight | 633 lbs (287 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.5-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 13x5.0-6 |
Fuel
| Capacity | 2 gal (7.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|